Jaka karta graficzna do Lumion 2026 będzie najlepsza? Jeżeli projektujesz domy, osiedla, ogrody lub budynki komercyjne i tworzysz fotorealistyczne wizualizacje architektoniczne, karta graficzna jest jednym z najważniejszych elementów całego komputera.
W przeciwieństwie do wielu programów CAD, w których istotna część codziennych operacji zależy od wydajności procesora, Lumion w dużym stopniu wykorzystuje GPU do wyświetlania scen oraz renderowania. Dlatego komputer z wydajnym Core i7, ale słabą kartą graficzną, może działać gorzej niż odpowiednio zbalansowana stacja z Core i5 i znacznie mocniejszym GPU.
W tym poradniku sprawdzamy oficjalne wymagania Lumion 2026, porównujemy karty NVIDIA GeForce RTX i Quadro, wyjaśniamy znaczenie VRAM i punktów PassMark oraz przedstawiamy komputery z oferty DD-PRINT.PL.
1. Jakie wymagania ma Lumion Pro 2026?
Producent dzieli wymagania Lumion Pro na trzy poziomy: minimalny, zalecany i przeznaczony do najbardziej wymagających projektów.
| Podzespół | Minimum | Zalecane | High-end |
|---|---|---|---|
| Wydajność GPU | 8 000+ G3DMark | 14 000+ G3DMark | 22 000+ G3DMark |
| VRAM | 6 GB+ | 10 GB+ | 16 GB+ |
| RAM | 16 GB+ | 32 GB+ | 64 GB+ |
| CPU Single Thread | 2 200+ CPUMark | 2 600+ CPUMark | 3 000+ CPUMark |
| Dysk | HDD lub SSD | SSD | Szybki SSD |
Do pełnej instalacji komercyjnego Lumion Pro producent wskazuje co najmniej 105 GB wolnego miejsca na odpowiednich dyskach systemowych. W praktyce potrzebne będzie dodatkowe miejsce na projekty, modele i biblioteki.
Warto również zaznaczyć, że Lumion Pro 2026 wymaga aktualnych sterowników GPU oraz wspieranej wersji Windows. Do nowego stanowiska firmowego rekomendujemy Windows 11.
Oficjalne wymagania systemowe Lumion Pro
Lumion Pro a Lumion View
Nie należy mylić wymagań Lumion Pro z wymaganiami Lumion View. Lumion View to lżejsze rozwiązanie, które ma inne progi sprzętowe. Ten artykuł koncentruje się na Lumion Pro i tworzeniu zaawansowanych wizualizacji architektonicznych.
2. Dlaczego karta graficzna jest tak ważna w Lumion?
Podczas pracy w Lumion karta graficzna odpowiada za przetwarzanie dużej części sceny trójwymiarowej oraz renderowanie obrazu.
Im bardziej rozbudowany projekt, tym większe mogą być wymagania związane z:
- liczbą modeli 3D,
- szczegółowością tekstur,
- roślinnością i elementami krajobrazu,
- materiałami i oświetleniem,
- efektami ray tracingu,
- rozdzielczością renderowania,
- liczbą obiektów widocznych jednocześnie.
W praktyce nie warto kupować komputera do Lumion wyłącznie na podstawie procesora Intel Core i7 lub Core i9.
Jeżeli głównym zastosowaniem jest rendering GPU, pieniądze przeznaczone na mocniejszą kartę graficzną mogą przynieść większą korzyść niż dopłata do procesora z większą liczbą rdzeni.
Nie oznacza to, że CPU jest nieważny. Procesor odpowiada między innymi za przygotowanie sceny i przekazywanie informacji do GPU. Niezbędna jest zrównoważona konfiguracja.
3. Ile pamięci VRAM potrzeba do Lumion?
6 GB VRAM: podstawowe projekty
6 GB to minimalna pojemność podawana przez producenta dla Lumion Pro 2026.
Może wystarczyć do prostych projektów, ale nie zapewnia dużego zapasu na rozbudowane sceny, materiały i efekty graficzne.
8 GB VRAM: podstawowy zapas do wybranych zadań
Karty 8 GB są popularne w gotowych komputerach, ale pozostają poniżej zalecanego poziomu 10 GB VRAM.
To ważne przy porównywaniu modeli RTX 3050 8 GB, RTX 5060 8 GB i starszych Quadro RTX 4000 8 GB.
Karta z 8 GB pamięci może być wystarczająca do mniejszych wizualizacji, ale nie należy przedstawiać jej jako sprzętu spełniającego pełne wymagania zalecane Lumion Pro.
10–12 GB VRAM: rozsądny wybór do pracy profesjonalnej
Minimum 10 GB VRAM to poziom zalecany przez producenta do bardziej złożonych projektów.
W praktyce karta z 12 GB VRAM może stanowić dobry punkt wyjścia do pracy nad domami, budynkami mieszkalnymi, wnętrzami i umiarkowanie rozbudowanym otoczeniem.
Przykładem karty z 12 GB pamięci jest NVIDIA GeForce RTX 3060 12 GB. Należy jednak sprawdzić również jej wydajność w aktualnym benchmarku, ponieważ większa ilość VRAM nie czyni automatycznie starszej karty szybszą od nowszej.
16 GB VRAM: duże sceny i bardziej wymagające wizualizacje
16 GB VRAM odpowiada pojemności wskazywanej przez Lumion dla konfiguracji high-end.
Jest to interesujący poziom dla użytkowników tworzących duże i złożone projekty architektoniczne z wieloma teksturami, modelami i elementami krajobrazu.
Ważne: karta z 16 GB VRAM musi jednocześnie zapewniać odpowiednią wydajność obliczeniową. Sama pamięć 16 GB nie gwarantuje wyniku co najmniej 22 000 G3DMark.
24, 32 lub 48 GB VRAM: projekty o wyjątkowej złożoności
Do szczególnie rozbudowanych wizualizacji, takich jak ogromne obszary miejskie, lotniska czy stadiony, potrzebne mogą być jeszcze mocniejsze GPU z większym zapasem pamięci.
W takich zastosowaniach producent wymienia także profesjonalne karty z 32 GB lub większą ilością VRAM.
4. Co oznaczają punkty PassMark G3DMark?
PassMark G3DMark to wynik benchmarku, który Lumion wykorzystuje jako jeden z punktów odniesienia przy określaniu wymagań karty graficznej.
Wybierając GPU, należy sprawdzić dwie niezależne wartości:
- Wydajność karty: czy jej aktualny wynik G3DMark osiąga próg właściwy dla planowanych projektów?
- Pojemność VRAM: czy karta ma wystarczającą pamięć na modele, tekstury i efekty?
Przykładowo karta z 16 GB VRAM może mieć zbyt słaby układ graficzny do najbardziej wymagających projektów. Z kolei bardzo wydajny model z 8 GB VRAM może ograniczać wielkość sceny.
Warto pamiętać: wynik PassMark zmienia się wraz z bazą testów i aktualizacjami. Nie należy traktować pojedynczego wyniku jako gwarancji określonej liczby klatek na sekundę lub czasu renderowania.
Przed zakupem sprawdź aktualny wynik dokładnego modelu karty na stronie PassMark Video Card Benchmark i porównaj go z oficjalnymi progami Lumion.
5. Porównanie kart NVIDIA RTX do Lumion 2026
NVIDIA GeForce RTX 3050 8 GB
Ekonomiczna karta graficzna z obsługą sprzętowego ray tracingu. Może służyć do nauki Lumion i prostych scen, o ile jej wydajność spełnia wymagania konkretnego projektu.
Ograniczenie: 8 GB VRAM to mniej niż zalecane 10 GB. Nie polecamy jej jako docelowej karty do intensywnego renderowania dużych wizualizacji.
NVIDIA GeForce RTX 3060 12 GB
Starsza karta z 12 GB pamięci VRAM. Jej pojemność pamięci odpowiada zalecanemu poziomowi Lumion Pro, a producent wymienia RTX 3060 wśród przykładów kart dla konfiguracji zalecanych.
Nie jest to jednak automatycznie najlepszy zakup w 2026 roku. Warto porównać ją z nowszymi modelami pod względem rzeczywistej szybkości renderowania.
NVIDIA GeForce RTX 5060 8 GB
Nowsza generacja układu graficznego, która może zapewniać wyższą wydajność niż starsze karty ekonomiczne.
Ograniczenie: nadal tylko 8 GB VRAM. Do dużych scen z teksturami HD pojemność pamięci może być problemem, nawet jeśli sam GPU osiąga wysoki wynik benchmarku.
NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 16 GB
Ta karta oferuje 16 GB VRAM, dzięki czemu jest interesująca do rozbudowanych scen 3D i pracy z dużą ilością tekstur.
Jest dostępna w wybranych stacjach Dell Precision oraz Lenovo ThinkStation z oferty DD-PRINT.
Największa zaleta: duży zapas pamięci względem kart 8 GB.
Ograniczenie: nie należy automatycznie przypisywać jej do najwyższego poziomu Lumion tylko na podstawie 16 GB VRAM. Trzeba również sprawdzić aktualny G3DMark i wydajność w praktyce.
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti, RTX 5080 i RTX 5090
Mocniejsze karty z nowszych rodzin RTX warto brać pod uwagę przy bardzo wymagających wizualizacjach, zwłaszcza gdy znaczenie ma zarówno duża pamięć, jak i szybkość renderowania.
Dobór konkretnego wariantu musi uwzględniać pojemność VRAM, wyniki testów i budżet. Karty te mogą również wymagać mocniejszego zasilacza i wydajniejszego układu chłodzenia.
6. GeForce RTX czy NVIDIA Quadro do Lumion?
To ważne pytanie dla właścicieli stacji roboczych Dell Precision i HP Workstation.
GeForce RTX
Karty NVIDIA GeForce są projektowane między innymi do zastosowań 3D i renderowania w czasie rzeczywistym. W wielu przypadkach mogą oferować atrakcyjny stosunek ceny do wydajności GPU.
Quadro i profesjonalne NVIDIA RTX
Profesjonalne GPU mogą mieć określone zalety w programach CAD, środowiskach z certyfikowanymi sterownikami i zastosowaniach wymagających większej pamięci.
Nie oznacza to jednak, że starsza Quadro będzie automatycznie szybsza w Lumion od nowszego GeForce.
Przykładowo NVIDIA Quadro RTX 4000 ma 8 GB VRAM. Choć jest kartą profesjonalną, pod względem pojemności pamięci nie spełnia zalecanego poziomu 10 GB VRAM dla Lumion Pro.
Wniosek: do Lumion często warto wybrać wydajną kartę GeForce RTX. Jeżeli ten sam komputer obsługuje również specjalistyczne oprogramowanie CAD, należy osobno sprawdzić jego wymagania certyfikacyjne.
7. Ray tracing i 4K. Jaka karta graficzna będzie odpowiednia?
Lumion 2026 umożliwia korzystanie z renderowania z użyciem ray tracingu, czyli technologii symulującej zachowanie światła w scenie.
Do korzystania z tej funkcji potrzebna jest odpowiednia karta obsługująca sprzętowy ray tracing.
Producent wskazuje co najmniej 8 GB VRAM do ray tracingu w 1080p. Również rasteryzacyjne renderowanie w rozdzielczości 4K wymaga minimum 8 GB VRAM.
Nie należy jednak traktować takiego minimum jako gwarancji płynnej pracy lub szybkiego renderowania skomplikowanych scen.
Przy fotorealistycznych wizualizacjach budynków, materiałach wysokiej rozdzielczości i dużym otoczeniu zapotrzebowanie na pamięć oraz moc GPU może być znacznie większe.
Czy Lumion działa bez ray tracingu?
Tak. Lumion 2026 umożliwia również renderowanie wykorzystujące rasteryzację. Ray tracing jest funkcją opcjonalną.
Dlatego starsza karta bez odpowiedniej obsługi ray tracingu może nadal umożliwiać pracę w określonych projektach, o ile spełnia pozostałe wymagania programu.
8. Jaki procesor i ile RAM do Lumion?
Procesor
Chociaż GPU jest najważniejszym podzespołem dla renderowania w Lumion, procesor również wpływa na wydajność pracy z projektem.
Warto zwrócić uwagę szczególnie na wydajność pojedynczego rdzenia, ponieważ producent określa swoje wymagania procesorowe właśnie na podstawie Single Thread CPUMark.
Do nowego stanowiska warto rozważyć wydajny Intel Core i5, i7 lub odpowiedni AMD Ryzen.
Duża liczba rdzeni może być przydatna w innych aplikacjach, ale sama w sobie nie gwarantuje szybszego renderowania Lumion. Nie warto zatem kupować wielordzeniowego procesora serwerowego kosztem słabej karty graficznej.
Pamięć RAM
- 16 GB RAM: minimalny poziom dla prostszych projektów.
- 32 GB RAM: zalecany poziom do bardziej rozbudowanej pracy.
- 64 GB RAM: poziom przeznaczony do bardzo wymagających projektów.
RAM i VRAM nie są tym samym. 64 GB pamięci RAM nie zastąpi 16 GB dedykowanej pamięci karty graficznej.
Dysk SSD
Do komputera do Lumion warto wybrać SSD, najlepiej NVMe, jeśli umożliwia to konfiguracja sprzętu.
Do pracy zawodowej praktycznym punktem wyjścia jest około 1 TB SSD, a przy dużej liczbie projektów i bibliotek warto rozważyć 2 TB.
9. Trzy konfiguracje komputerów do Lumion
| Element | Proste wizualizacje | Praca zawodowa | Duże sceny 3D |
|---|---|---|---|
| GPU | Minimum 8 000 G3DMark | Minimum 14 000 G3DMark | Minimum 22 000 G3DMark |
| VRAM | 6–8 GB | 10–12 GB lub więcej | 16 GB lub więcej |
| RAM | 16 GB | 32 GB | 64 GB+ |
| Procesor | Wydajny CPU zgodny z minimum | Nowoczesny Core i5/i7 lub Ryzen | Wysoka wydajność jednego rdzenia |
| SSD | 480 GB+ | 1 TB | 1–2 TB lub więcej |
| Przykład zadania | Prosty dom i ogród | Duży dom, wnętrza, krajobraz | Rozbudowane budynki i duże otoczenie |
Powyższe poziomy odpowiadają progom producenta i służą do planowania zakupu. Konkretna karta graficzna musi spełnić wymagania zarówno dotyczące wydajności, jak i pamięci VRAM.
10. Polecane komputery i stacje robocze do Lumion z DD-PRINT.PL
Oferta DD-PRINT obejmuje zarówno komputery biznesowe z podstawowymi kartami RTX, jak i stacje robocze z GPU posiadającymi 16 GB VRAM. Nie wszystkie prezentowane konfiguracje spełniają zalecane lub najwyższe wymagania Lumion, dlatego przy każdej wskazujemy jej ograniczenia.
1. Dell OptiPlex 5080 Tower z RTX 3050 8 GB
Intel Core i5-10500, 32 GB RAM, SSD 960 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 8 GB, Windows 11 Pro.
Ekonomiczna propozycja dla osób uczących się wizualizacji i pracujących z mniej wymagającymi scenami.
Zaleta: dedykowana karta RTX, 32 GB RAM i stosunkowo prosty komputer Tower.
Ograniczenie: RTX 3050 8 GB ma mniej niż zalecane 10 GB VRAM. Nie jest optymalnym wyborem do intensywnej pracy nad dużymi wizualizacjami.
Sprawdź Dell OptiPlex 5080, ID 386818
2. Dell Precision 3640 z Quadro RTX 4000 8 GB
Intel Core i7-10700, 32 GB RAM, SSD 960 GB, NVIDIA Quadro RTX 4000 8 GB, Windows 11 Pro.
Stacja przeznaczona do profesjonalnych zastosowań CAD, mogąca służyć również do wybranych prac wizualizacyjnych.
Zaleta: profesjonalna karta i 32 GB pamięci RAM.
Ograniczenie: starszy układ graficzny i 8 GB VRAM. Zakup wyłącznie do Lumion powinien być poprzedzony porównaniem z nowszymi GeForce RTX.
Zobacz Dell Precision 3640, ID 417647
3. Dell Precision 3660 z RTX 5060 Ti 16 GB
Intel Core i7-12700, 32 GB RAM, SSD 960 GB, NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 16 GB, Windows 11 Pro.
To jedna z ciekawszych konfiguracji z katalogu DD-PRINT dla osób, które chcą wykorzystać większy zapas VRAM przy przygotowywaniu scen 3D.
Zaleta: 16 GB VRAM oraz 32 GB RAM.
Ograniczenie: w największych projektach może być potrzebne 64 GB RAM. Należy również porównać aktualny G3DMark karty z wymaganym poziomem wydajności.
Sprawdź Dell Precision 3660, ID 419182
4. Nowy Dell Precision 3680 z RTX 5060 Ti 16 GB
Intel Core i5-14600, 32 GB RAM, SSD 960 GB, NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 16 GB, Windows 11 Pro.
Propozycja dla projektanta poszukującego nowszej platformy z procesorem Intel Core 14. generacji i dedykowaną kartą graficzną z 16 GB VRAM.
Zaleta: nowsza platforma, pamięć DDR5 i GPU 16 GB.
Ograniczenie: do dużych projektów może być wskazana rozbudowa pamięci operacyjnej.
Zobacz Dell Precision 3680, ID 422067
5. Nowy Dell Precision 3680 z dyskiem 2 TB
Intel Core i5-14600, 32 GB RAM, SSD 2 TB, NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 16 GB, Windows 11 Pro.
Wariant z większym dyskiem może być wygodniejszy w biurze przechowującym liczne projekty, zasoby i biblioteki materiałów lokalnie.
Zaleta: 2 TB SSD oraz 16 GB VRAM.
Ograniczenie: pojemniejszy dysk nie przyspieszy automatycznie renderingu GPU. Warto dopłacić do niego wtedy, gdy rzeczywiście potrzebna jest dodatkowa przestrzeń.
Sprawdź Dell Precision 3680 2 TB, ID 422068
6. Lenovo ThinkStation P620 z RTX 5060 Ti 16 GB
AMD Ryzen Threadripper PRO 5975WX, 32 GB RAM, SSD 2 TB, NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 16 GB, Windows 11 Pro.
Lenovo ThinkStation P620 to profesjonalna stacja robocza z wielordzeniowym procesorem i szerokimi możliwościami rozbudowy.
Zaleta: wydajna platforma do wielu profesjonalnych programów, szczególnie jeśli oprócz Lumion używasz oprogramowania korzystającego z dużej liczby rdzeni procesora.
Ograniczenie: sam Threadripper PRO nie oznacza automatycznie szybszego renderowania w Lumion. Wydajność GPU nadal ma kluczowe znaczenie. W szczególnie dużych scenach 32 GB RAM może być niewystarczające.
Sprawdź Lenovo ThinkStation P620, ID 421859
Przed zakupem sprawdź aktualną dostępność, parametry zasilacza i chłodzenia, stan sprzętu oraz zgodność GPU i sterowników. Warianty opisane jako niedostępne lub wymagające kontaktu należy traktować jako propozycje do porównania, nie gotowe do natychmiastowego zamówienia.
11. Jak zmodernizować komputer do Lumion?
Jeżeli posiadasz już stacjonarny komputer Dell Precision, HP Workstation lub inny model Tower, nie zawsze trzeba wymieniać cały zestaw.
Najpierw sprawdź:
- GPU: dokładny model i aktualny wynik G3DMark.
- VRAM: czy wystarcza do skali projektu.
- RAM: czy system nie wykorzystuje intensywnie pliku wymiany.
- CPU: czy spełnia zalecenia wydajności jednego rdzenia.
- Zasilacz: czy obsługuje planowaną kartę.
- Obudowa: czy karta zmieści się i będzie właściwie chłodzona.
- SSD: czy dysk zapewnia miejsce na system, Lumion i projekty.
Przy wymianie GPU trzeba również zwrócić uwagę na długość karty, wymagane przewody zasilające, kompatybilność z płytą główną oraz temperatury pracy.
Czy warto instalować dwie karty graficzne?
Nie należy zakładać, że dwie karty automatycznie podwoją wydajność Lumion. Producent wyjaśnia, że konfiguracje wielu GPU w SLI, CrossFire lub NVLink nie zwiększają w ten sposób szybkości renderowania programu.
W większości przypadków lepiej przeznaczyć budżet na jedną odpowiednio wydajną kartę.
12. Dlaczego Lumion działa wolno?
Problem: wolna nawigacja po modelu
Możliwe przyczyny: ograniczenia GPU, zbyt rozbudowana scena, liczne modele i szczegółowe materiały.
Co sprawdzić: wydajność karty, obciążenie GPU, ustawienia jakości oraz stopień złożoności projektu.
Problem: renderowanie trwa bardzo długo
Możliwe przyczyny: niewystarczająco wydajna karta graficzna, wysoka rozdzielczość, efekty ray tracingu albo skomplikowana scena.
Co sprawdzić: ustawienia renderowania, temperatury, obciążenie GPU i zgodność sterowników.
Problem: projekt zużywa zbyt dużo VRAM
Możliwe przyczyny: tekstury wysokiej rozdzielczości, duża liczba modeli i zasobów.
Co sprawdzić: optymalizację tekstur, liczbę szczegółowych obiektów i rzeczywiste wykorzystanie pamięci GPU.
Problem: Lumion działa wolniej na laptopie niż na komputerze stacjonarnym
Możliwe przyczyny: niższe limity mocy mobilnego GPU, temperatura oraz tryby oszczędzania energii.
Co sprawdzić: dokładną wersję mobilnej karty, jej limit mocy, profil zasilania i warunki chłodzenia.
Problem: Lumion nie uruchamia się po aktualizacji
Możliwe przyczyny: niezgodny lub przestarzały sterownik GPU, problem z wymaganymi bibliotekami albo systemem.
Co sprawdzić: minimalną wersję sterownika wymaganą przez konkretną wersję Lumion i aktualną dokumentację producenta.
13. FAQ: jaka karta graficzna do Lumion?
Czy RTX 3050 8 GB wystarczy do Lumion?
Może obsługiwać prostsze projekty, ale 8 GB VRAM to mniej niż zalecane przez producenta 10 GB. Do zawodowego renderowania warto rozważyć mocniejszą kartę.
Czy RTX 3060 12 GB nadaje się do Lumion?
Tak, producent wymienia ją jako przykład karty dla konfiguracji zalecanych. Przed zakupem warto jednak porównać jej wydajność z nowszymi GPU.
Czy RTX 5060 8 GB nadaje się do Lumion?
Może być używana do projektów, których wymagania spełnia, ale pojemność 8 GB VRAM nie osiąga zalecanego progu 10 GB.
Czy RTX 5060 Ti 16 GB to dobry wybór?
To interesująca karta z dużą pojemnością VRAM. Należy jednak sprawdzić także wynik G3DMark i rzeczywistą wydajność dla planowanych projektów.
Czy NVIDIA Quadro jest lepsza do Lumion od GeForce?
Niekoniecznie. W Lumion szczególnie ważne są wydajność graficzna i VRAM. Profesjonalna certyfikacja CAD nie oznacza automatycznie szybszego renderowania wizualizacji.
Czy 8 GB VRAM wystarczy do renderowania w 4K?
Producent wskazuje 8 GB jako minimum dla rasteryzacyjnego renderowania w 4K, ale przy złożonych scenach może być potrzebne znacznie więcej pamięci i mocy GPU.
Ile RAM do Lumion 2026?
Minimum to 16 GB, zalecane jest 32 GB, a do najbardziej wymagających projektów producent wskazuje 64 GB lub więcej.
Czy Lumion działa na Intel UHD?
Lumion Pro wymaga odpowiednio wydajnej dedykowanej karty graficznej. Zintegrowane układy Intel UHD nie są zalecanym rozwiązaniem do Lumion Pro.
Czy Lumion wykorzystuje dwa GPU?
Nie w sposób zapewniający automatyczne zwiększenie szybkości renderowania przez połączenie dwóch kart w SLI lub podobnej konfiguracji.
Czy warto kupić poleasingową stację roboczą do Lumion?
Tak, jeśli ma odpowiednią wydajność GPU, wystarczająco dużo VRAM, właściwy zasilacz i chłodzenie oraz odpowiedni stan techniczny.
14. Podsumowanie: jaka karta graficzna do Lumion 2026?
Do Lumion 2026 warto wybierać kartę graficzną przede wszystkim na podstawie jej wydajności i ilości dedykowanej pamięci VRAM.
Do podstawowych projektów wystarczy sprzęt spełniający próg minimum producenta. Przy regularnej, zawodowej pracy warto wybrać GPU osiągający minimum 14 000 G3DMark i wyposażony w co najmniej 10 GB VRAM.
Do dużych i bardzo szczegółowych wizualizacji producent wskazuje kartę osiągającą co najmniej 22 000 G3DMark i posiadającą 16 GB VRAM lub więcej.
W ofercie DD-PRINT.PL można znaleźć zarówno bardziej ekonomiczne komputery z RTX 3050, jak i stacje Dell Precision oraz Lenovo ThinkStation z kartami RTX 5060 Ti 16 GB.
Przed zakupem należy jednak sprawdzić rzeczywisty wynik GPU, wymagania planowanych projektów, ilość RAM oraz aktualną dostępność produktu.
Sprawdź Dell Precision 3680 z kartami RTX w DD-PRINT.PL
Zobacz stacje Lenovo ThinkStation P620

![Komputer Dell Precision 3640 Tower Core i7 10700 2,9GHz/32GB/960SSD/Win 11 Pro + Nvidia Quadro RTX 4000 [8 GB]](/hpeciai/dd75205d54c1addc6b253847e8c17f51/pol_il_Komputer-Dell-Precision-3640-Tower-Core-i7-10700-2-9GHz-32GB-960SSD-Win-11-Pro-Nvidia-Quadro-RTX-4000-8-GB-417647.webp)



